Tato srandovní otázka mně napadla při uvažování o tom, jak by vlastně Bůh mohl fungovat, aby byl zároveň přítomný v rámci celého vesmíru.
Aby to zvládl, musel by mít rychlost větší, než je rychlost světla. Od publikace teorie relativity věc nepředstavitelná: nic nemůže být rychlejší, než světlo ve vakuu, v opačném případě by dle principu dilataci času došlo k porušení principu kauzality - Boží čas by při dosažení nadsvětelné rychlosti vůči našemu tikal dozadu.
Pokud si ale představíte vesmír jako jeden velký program, prováděný nějakým simulátorem s diskrétním časem a Boha jako tvůrce toho simulátoru, pak nadsvětelná rychlost jeho pohybu je možná: simulace se dá pozastavit a Bůh se může v jednom tiku simulovaného času zjevit na jednom místě vesmíru, v dalším tiku na libovolném jiném místě bez omezení vzdálenosti (tj. s neomezenou rychlostí přesunu).
Teď se asi smějete a já se taky směju, mimo jiné také radostí nad tím, že takovéto myšlenky můžu mít a můžu je dokonce i napsat, aniž by mi hrozila smrt za kacířství. Pokud se nesmějete, ale ťukáte si na čelo, pak vězte, že myšlenka "diskrétního času" nepochází od mně, ale je součástí teorie "Loop quantum gravity" (popularizačněji pojaté vysvětlení je zde), která se pokouší "vybudovat most" mezi teorií relativity a kvantovou mechanikou.
Ale zpátky k tématu: i kdyby se Bůh rozhodl dodržovat svoje vlastní zákony a dobrovolně se pohyboval "jenom" rychlostí světla nebo raději rychlostí nepatrně menší, z teorie relativity bychom mohli spočítat, jaká by byla dilatace času jeho souřadného systému vůči systému našemu.
Při googlení na toto téma jsem narazil na spoustu zajímavých i srandovních stránek. Například tato:
http://www.speed-light.info/speed_of_light_12000.htm
kde zapálený muslim vysvětluje, že verš koránu
[Quran 32.5] "(Allah) Rules the cosmic affair from the heavens to the Earth. Then this affair travels to Him a distance in one day, at a measure of one thousand years of what you count."
ve skutečnosti obsahuje přesný výpočet rychlosti světla již 1400 let před naší vědou, což je důkaz, že korán je zázračný.
Křesťané mu samozřejmě hned oponují, neboť koncept "one day/thousand years" přece pochází z Bible:
2Peter 3:8 But do not forget this one thing, dear friends: With the Lord a day is like a thousand years, and a thousand years are like a day.
Psalm 90:4 For a thousand years in your sight are like a day that has just gone by, or like a watch in the night.
S použitím uvedených veršů a teorie relativity tak můžu konečně vypočítat odpověď na otázku z nadpisu článku:
1000 let = cca 365000 dnů (jasně, rok nemá přesně 365 dní, ale to teď neřešme)
Dle vzorce o dilatci času:
365000 (dnů) = 1 (den) / SQRT(1-c2/v2)
a tedy:
SQRT(1-v2/c2)=1/365000
1-v2/c2=(1/365000)2
v2=(1- (1/365000)2)*c2
v = c*SQRT(1- (1/365000)2)
v= c * 0,999999999996
Dle těchto veršů se tedy Bůh vůči nám (někdy? obvykle? občas? pořád?) pohybuje rychlostí velmi blízkou rychlosti světla ve vakuu.
Což by celkem vysvětlovalo, proč máme naprostou svobodu konání - uhlídat takovou spoustu blbů je při jeho rychosti nereálné: každou jeho sekundu uběhnou na zemi 4.2 dny a třeba druhá světová válka (6 let našeho času) v jeho čase trvala pouze 8.6 minut.
Pokud tedy k Bohu nemáte zavedenou přímou linku s nadsvětelnou rychlostí přenosu informací, počítejte s poměrně dlouhou reakční dobou vyřízení vašich žádostí :-) Jak říká lidová heuristika: "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě".
Bohu to ale nevyčítejte, zákony - i ty fyzikální - přece musí platit pro všechny!
Žádné komentáře:
Okomentovat