sobota 28. července 2018

Jak utěsnit kameninovou / azbestovou odpadní trubku ?

Náš byt trpěl od našeho nastěhování v r. 2011 netěsností napojení plastových odpadních trubek do kameninových hrdel hlavní stupačky. O výměně starých azbestových odpadních stupaček za plastové rozhodlo SVJ v našem domě až na poslední schůzi teď v červnu, a to na základě stále častěji se vyskytujících havárií, včetně těch našich.

V našem bytě jsem netěsnící odpad opravoval poprvé loni, tj. v létě 2017. Ta netěsnost tam musela být už pár měsíců (nebo i let?) předtím, ale protože pod námi nemáme sousedy - jen nepřístupný prostor nevybagrovaného sklepa, nemohli jsme to vědět - voda volně kapala na hlínu pod panelákem.

Protože v tom nevybagrovanéhom sklepě rejdily myši a občas některá dokázala vyšplhat po stupačce až do našeho bytu (myši jsou akrobati!), zašel jsem kdysi za předsedou SVJ s dotazem, co se s tím dá dělat. Předseda vzal montážní pěnu, zavedl mě do toho nevybagrovaného sklepa a tam zapěnoval díru kolem stupačky. Aniž bychom to tušili, zde začaly naše peripetie s vlhnoucími stěnami v bytě. Od té chvíle totiž voda přestala kapat dolů do hlíny a začala se šířit betonovou podlahou stupačkové šachty do okolních zdí.

Po několika měsících jsme si všimli, že vlhne zeď na schodišti. Pak začala vlhnout zeď u dvěří našeho záchodu. Teprve pak mi došlo, že je něco špatně a šel jsem se podívat do toho nevybagrovaného sklepa. Tam jsem uviděl vlhké kolo kolem naší odpadní stupačky a bylo vše jasné.

Rozebral jsem kuchyňskou linku, přímočarou pilou vyřízil díru pro přístup do stupačkové šachty a zavolal jsem instalatéra. Instalatér přišel, přetmelil připojení odpadů (vana+umyvadlo+kuchyň) butylenovým tmelem (tzv. "medvědí hovno") a spokojeně odešel. Večer po jeho odchodu byla ve stupačkové šachtě ještě větší louže, než předtím. Voda už nekapala, ale přímo tekla, a to i při každém spláchnutí sousedů nad námi.

Druhý instalatér mi poradil, že butylenový tmel sám o sobě nestačí, že je potřeba trubku ještě  "zatemovat" konopným provozem. A že místo butylenového tmelu je možné použít silikon. Vyčistil jsem proto kameninové hrdlo i plastovou trubku od butylenového tmelu (hrozná práce!!!) a hnilobného bahna. Dočasně jsme utěsnil trubku hadrou, vyčistil dno šachty od nánosů toho, co z odpadů teklo, zatemoval odpad konopným provazem, zatmelil silikonem. To samé jsem pak udělal i s připojením WC, které už také netěsnilo. Což znamenalo ještě rozebrat záchod a kachličky za ním.

Několik měsíců jsem pak sledoval dno šachty a zdálo se, že je vše v pořádku.

Pak nám prasklo dno akrylátové vany, tím vznikl nový zdroj vlhkosti. Po odjezdu syna na tábor jsem se proto rozhodl, že vanu vybourám a vyměním.

Když jsem vyčistil a odvlhčil prostor pod vanou, zjistil jsem, že dno stupačkové šachty je opět vlhé, protože mnou loni opravená přípojka odpadu vany opět kape. Silikonové těsnění viditelně povolilo:

Tak jsem silikonový tmel vyškrábl ven, čímž jsem zjistil, že konopný "temovací" provaz za rok zcela uhnil, tím trubka povolila a samotný silikon už ji neudržel. Takhle vypadal silikonový tmel ze strany konopného provazu :
 A takhle hrdlo za ním - zbytky konopného provazu jsou sice patrné, ale při vyškrabávání měly konzistenci bahna, které trubku nemohlo udržet.
Ukázalo se, že silikon a konopný provaz nejsou dokonalá kombinace. Zapátral jsem na webu a našel tipy na lepší těsnění: lepidlo mamut, nebo epoxidový tmel. O konopném provazu nepsal nikdo nic, což mi přišlo podezřelé.

Udělal jsem proto experiment: dokonale jsem vyčistil hrdlo i trubku a zatemoval jej znovu konopným provazem - až po okraj hrdla. Počkal jsem cca 2-3 dny, než temování zvlhlo a začalo mírně kapat. Pak jsem provaz zase vyndal. A zjistil jsem, že první 2 vrstvy temování už začaly hnít.

Poučení: konopný provaz nemá dlouhodobou funkci. Je tam pouze k tomu, aby ustavil polohu trubky v hrdle před zatmelením. Materiál tmelu musí být takový, aby trubku spolehlivě udržel i poté, kdy temovací provaz uhnije a trubka bude držet jen na tmelu. Butylenový tmel ani silikon viditelně tuto schopnost nemají, a nemají ani schopnost vydržet větší tlak vody (což je můj případ: jsme v přízemí a nad námi jsou 4 patra).

Na webu jsem našel, že kameninové trubky se dříve tmelily asfaltem, nebo kombinací betonu + butylenu. Věřím, že to bylo funkční, nicméně tekutý asfalt bych do vodorovné trubky nedostal. A beton? Možná jo, ale nedovedu si představit, jak bych ho do toho vodorovného hrdla dostal a jak by vytvrdl za provozu, kdy sousedi pořád splachují.

Moje ultimátní (?) řešení:
  • místo konopného provozu jsem použil kombinaci syntetického provázku (cca 4-5mm) + konopného provazu. Syntetika určitě nevyhnije tak rychle a měla by trubku mechanicky držet - velmi dlouho:



  • Počkal jsem na noc, až nikdo nebude splachovat. Pak jsem hrdlo vysušil horkovzdušnou pistolí a zatmelil dvousložkovým epoxidovým tmelem, který má tu výhodu, že vytvrdne za 5 minut.
    Byla to sice fuška (materiál tmelu je již při zpracování dost tvrdý a nepoddajný a po zamíchání i při práci tvrdne pod rukama), ale po 5ti minutách jsem měl hotovo a klid v duši - tmel výborně přilnul ke kamenině i k PVC trubkce a od té chvíle bylo sucho - žádné další průsaky vody už se nekonaly:




  • A protože jsem si nebyl jistý, jakou životnost 2-složkový epoxid má při stálé zátěži tlakem vody a lidé na webu spíš doporučovali lepidlo Mamut, přidal jsem ještě další vrstvu Mamuta - jen pro jistotu:




 S Mamutem se dělá opravdu krásně - je hustější než silikon, takže líp drží tvar, ale stejně jako silikon se dá pěkně vyhladit prsty namočenými do jarové vody.

Tomuto řešení věřím - určitě tedy vydrží těch pár týdnů, kdy se budou měnit azbestové stupačky v celém paneláku za nové, plastové.

Poznámka o polyuretanových lepidlech a tmelech

Někteří lidé na webu doporučují použít polyuretanová lepidla nebo tmely. Bohužel jsem v OBI/Unihobby ani v místních obchodech žádné polyuretanové lepidlo ani tmel nenašel, takže zkušenosti nemám.

Kolegové modeláři používají PUREX a ekvivalenty pro jejich pěnivost, viz:
https://www.letadelka.com/navody/polystyren-epp-atd-/

Den Braven je má v nabídce na webu:
https://www.denbraven.cz/kategorie-produktu/tmely/polyuretanove-tmely/

a Soudal také:
http://www.soudal.cz/produkt/Polyuretanove-lepidlo-pro-45P

Něčím podobným někdo před námi zatmelil pružnou přípojku vany a vypadá to, že i po letech to drží dobře, ale vypadá to velmi neprofesionálně: