pátek 1. října 2010

Tahle země není pro tmavý'

Byl jednou jeden kopeček,
na kopečku domeček,
v domečku žil dědeček...
No, byl to spíš dědek.

Vypil každý soudek,
dlužil moc korunek,
a tak přišel soud.
Soud obstavil majetek,
EON vypnul proud.

Děda dostal nápad:
sežene si někoho,
kdo nebude chápat,
co se píše v katastru,
a nebude se ptát.

Úloha přetěžká
potrápila dědečka:
„Co když se to dozví,
než zaplatí mé dluhy?
Musí to být někdo...
kdo je tady nový,
s nikým se nebaví...“
A pak potkal Romy.

Hned za další měsíc,
stopadesát tisíc,
dali mu na příslib:
„Domek bude váš“!


Říkanka o dědkovi pokračuje smutně prozaickým příběhem.

Jednou odpoledne v roce 2009 jdu takhle se synkem po dědině a potkám známého. Říká: „Už to víš? Do dědiny se nám nastěhovali cigáni! Nejdřív jich přijelo 5, další den 10 a teď jich je 30 v jednom domečku!“.

O kus dál další zpravodaj hlásí: „Je to hrůza, to tak přece nesmíme nechat, musíme s tím něco udělat!“.

Byl jsem na tu „hrůzu“ zvědavý, ale nemusel jsem dlouho čekat: druhý den ráno jeli Romové autobusem do městečka. Slušně a čistě oblečení – několik dětí a máma. Když jsem přišel na zastávku, všichni slušně pozdravili. Zdravili vždycky, na rozdíl od většiny bílých dětí, která nezdraví nikdy a nikoho.

Oproti předpokladům nepokrytě rasistické části obyvatel se život v dědině k horšímu nezměnil. Romské děti si brzo našly kamarádky a kamarády, jejich rodiče si práci nenašli, přiřadili se k 12% nezaměstnaných, resp. pokud je pravda, že romský otec měl invalidní důchod, pak také (odhadem) k 70% důchodců žijícím v naší dědině. Zkrátka – taková normální rodinka.

Stížnosti na přistěhování Romů časem utichly, jenom občas se známí z městečka soucitně zeptali, jak se nám žije v novém sousedství? Trpělivě jsem pokaždé vysvětlil, jak se věci mají, ale dobré zprávy nemají tu průraznost špatných.

Pak v září 2010 rodina zmizela. Na webu městečka se objevil dotaz sousedky „přes cestu“:

Rómská komunita Nevšová
Lenka Puškárová  |  23.7.2010 10:42:21
Vážený pane starosto,
před 4 lety jsem zakoupila k rekreačním účelům domek v Nevšové.Do doby než se nastěhovala do exekučního domu č.113 romská rodina,víkendové pobyty a celé prázdniny byly pro moji rodinu odpočinkovými chvílemi...

Odpověděl: Ing. Jaroslav Končický, starosta  |  2.9.2010 20:56:49
Dobrý den. Velmi se tazatelce omlouvám, že jsem velmi dlouho neodpovídal. Důvod je jednoduchý - problém bylo nutno prostě vyřešit. Dnes už můžu s úlevou jak Vám, tak všem (zejména Nevšovjanům) říct - je hotovo, problém je vyřešen. A také se omlouvám za podstatné zkrácení dotazu - máte pravdu, tahle problematika je totiž velmi palčivé téma. To je jistě vidět i z odpovědi:-) Děkuji za pochopení.


A ve Zpravodaji 10/2010 na straně 2 v rubrice „Ptají se lidé“ se objevily další informace:

Kam zmizela romská rodina z Nevšové?

Nezmizela, přestěhovala se. Romská rodina, na kterou se ptáte, žila v domě č. p. 111 v poměrně neutěšených podmínkách. Špatný je také stavebně-technický stav domu. Myslím, že v současné době je celá tato záležitost dořešena. Romové nalezli svůj další domov mimo území města, dům by měl v nejbližší době získat do vlastnictví jeden z místních obyvatel, který jej hodlá zdemolovat a na jeho místě vystavět nový rodinný dům. Vzhledu Nevšové tento krok zcela jistě prospěje.


To, co se stalo romské rodině (naletěli podvodníkovi, neměli práci), stává se běžně i v rodinách bílých.

Proto bych rád poprosil všechny bílé spoluobčany, aby si příště odpustili rasistické řeči o cigánech a apriorní odsudky.