čtvrtek 3. září 2015

Střízlivé shrnutí uprchlické krize

Do Evropy směřují dosud nevídané davy ekonomických migrantů. Občané se zcela oprávněně ptají, co s nimi bude stát dělat, když stávající azylová zařízení ani azylová pravidla v žádné zemi EU nejsou na takový nápor dimenzovaná?
Některé státy zatím preferují krátkodobé řešení=zvětšovat kapacity azylových ubytoven a lidi, kteří se do nich nevlezou, přeposílat do sousedních států.

Krátkodobé řešení zafunguje a bude i nejlevnější, pokud
1. letos přijde tuhá zima a migraci zastaví,
2. do jara se "nějak" vyřeší problémy Sýrie a Lybie.

Ani jeden bod my v ČR neovlivníme. Sýrii i Lybii jsme nerozbili a náš mini-vliv asi EU nedonutí změnit k Sýrii postoj. Ale aspoň tu Sýrii by Západ  vyřešit mohl!

Pokud se tak nestane, tak příští rok bude ještě větší krize, na hranicích s DE, UK a SE budou růst oficiální stanové i improvizované uprchlické tábory tak, jako v Calais.

99% muslimských migrantů nemá v nejbližších 5-ti letech šanci v EU najít práci - neumí jazyk, nemají kvalifikaci, mezi námi a nimi je ohromná kulturní a ekonomicko-sociální bariéra: nemají tu žádné osobní vazby, tj. žádnou rodinu nebo známé, kteří by jim pomohli v začátcích. Co všechno by musel muslim ze Sýrie nebo Afriky podstoupit, aby v ČR byl schopen uživit rodinu? Vystudovaní doktoři nebo inženýři v některých oborech - u nich si úspěch ještě dovedu představit, ale těch bude mezi nynějšími ilegály jako šafránu. Ostatní by byli doživotně odkázáni na sociální dávky nebo na příjmy s kriminality.

Takže ty, kteří požádají oficiálně o azyl, budeme nějakou dobu živit, snažit se je vzdělat a nakonec je opět za naše peníze posílat zpátky. Ti, kteří o azyl nepožádají a zůstanou v ilegalitě, budeme živit také - lépe řečeno, budou je živit oběti jejich kriminality. A tak poroste nespokojenost jak migrantů, tak občanů.

Pokud politikům dojde, že náklady na toto vše překročily náklady na vybudování "pevnosti Evropa", začnou snad konečně více "opevňovat hranice". Problém je v tom, že politici nám každý den na jiných problémech dokazují, že náklady státu je moc nepálí - když dojdou peníze, tak si prostě půjčí nebo dotisknou další.

Běžný občan, který nenosí růžové brýle, se proto oprávněně obává, že EU resp. státy budou ilegální migranty (ne)řešit stejně, jako (ne)řeší dluhovou krizi Řecka a další současné průšvihy. Tzn. opravdu účinné řešení se bude odkládat tak dlouho, až se problém "posere" a už nepůjde vyřešit nijak.

Žádné komentáře: